Türk Ocakları Karabük Şubesi’nin Konferansı Yoğun İlgi Gördü

Ulusal ve uluslararası düzeyde Türk dünyasına yönelik gerçekleşen tüm girişimlere ilişkin güncel konularda gerek şehir merkezinde gerekse de Karabük Üniversitesinde gerçekleştirdiği konferanslar ile çok sayıda bilim insanının şehrimize gelmesine öncülük eden Türk Ocakları Karabük Şubesi, 2017 yılı konferanslarına başladı. Türk Ocakları Karabük Şubesi tarafından Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda “İran (Güney Azerbaycan) Türklerinin Konumu ve Bölgedeki Son Durum” adlı konferans düzenlendi.

Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Rıza Heyet ve Tebriz Araştırmalar Enstitüsü Uzmanı Babek Şahit’in konuk olarak katıldığı ve yaklaşık 300 katılımcının izlediği konferans 2 saat sürdü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Rıza Heyet tarafından; İran’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin günümüzdeki siyasi ve sosyokültürel durumları, İran Devleti’nin İran Türklerine bakış açısı, Azerbaycan’ın bu konudaki tutum ve davranışları ele alındı. Dr. Mehmet Rıza Heyet’in ardından konuşan Tebriz Araştırmalar Enstitüsü Uzmanı Babek Şahit ise Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan gerilimler, Hocalı Katliamı, Dağlık Karabağ Sorunu, Türkiye-Rusya ve İran’ın bu konulardaki politikaları, Türk dünyasının içerisinde bulunduğu sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdi. Daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi ve katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Doç. Dr. Taşkın Deniz’in teşekkür konuşmasını ve hediye takdimini gerçekleştirmesinin ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile konferans sona erdi. Deniz, Türk Ocakları Karabük Şubesi olarak siyaset üstü duruşlarını bozmadan şehrimize hizmet etmeye devam edeceklerini, üniversite ile birlikte gençlerin akademik gelişimlerine katkı sağlamak başta olmak üzere ne gerekiyorsa yapacaklarını, asıl olanın Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve bekası olduğunu ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Dr. Rıza Heyet’ten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e Teşekkür Mektubu

TEBAREN Başkanı ve Varlıq dergisinin baş editörü Dr. M. Rıza Heyet’in Bakü ve Karabağ ziyareti