Canik’te “15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” Sempozyumu Yapıldı

Canik Belediyesi öncülüğünde, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi Eğitim ve Araştırma Derneği iş birliğiyle 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni unutturmamak amacıyla Canik Kültür Merkezi’nde “15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” konulu sempozyum düzenlendi.

Demokrasi şehitlerinin ruhuna okunan Fatiha ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Başkan Osman Genç, “Bu yıl 2.’si olmak üzere toplam 8. sempozyumu gerçekleştiriyoruz. Fakat bu sempozyum diğerlerinden farkı bütün STK’ların katkısının olması. Ortak aklı birleştirdik. Üniversitemiz, İlahiyat Fakültesi ve Diyanet İşleri Başkanlığına bu nedenle teşekkür ediyorum. Geçen yıl, 40 yılı aşkın süredir üst akılla yönetilen ve ülkemizin işgaline kadar gelen bir terör örgütünün ihanetini yaşadık. Bütün değerlerimizi, ilkelerimizi kullanarak bir Gülenizm terörünü birlikte yaşadık.” dedi.

Konuşmasında tüm 15 Temmuz şehitlerine rahmet dileyerek, minnet duyduklarını ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yavuz Ünal, sempozyumu düzenleyen Canik Belediye Başkanı Osman Genç’e teşekkür ederken Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz ve İlahiyat Fakültesi Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Salih Keskin konuşma yaptılar.

İki gün süren “15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” sempozyumunda Prof. Dr. Ebu Bekir Sofuoğlu, Prof. Dr. Mahmut Aydın, Prof. Dr. Ahmet Kavas, Prof. Dr. Osman Köse, Prof. Dr. Hilmi Demir, Dr. Nevzat Çelik, Yrd. Doç Dr. Mustafa Selim Yılmaz, Öğr. Gör. Muhterem Dilbirliği, Doç. Dr. Fatih Şeker, Yrd. Doç. Dr. Emir Kaya, Prof. Dr. Adem Apak, Doç. Dr. Kemal Özkurt, Ahmedie Cheikgurei, Babek Şahit, Muhamud Fathi, Prof. Dr. Harun Yıldız, Yrd. Doç Dr. Muhammet Tandoğan ve Yard. Doç Dr Murat Yıldız “Din ve toplum İlişkisi bağlamında 15 Temmuz’un Zihniyet Analizi”, “FETÖ’nün Yapısökümü”, “15 Temmuz ışığında Din-Devlet İlişkilerini Yeniden Düşünmek”, “Müslüman Toplumlarda Dinin Şiddet ve İstismar Aracı Olarak Kullanımı” gibi konuları ele aldılar.

Sempozyuma katılan Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Uzmanı ve Araznews web sitesi Başyazarı Babek Şahit, İran’ın 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne yaklaşımı ve İran’da din ve değer istismarı konulu tebliğini sundu.

İlginizi Çekebilir

Dr. Rıza Heyet’ten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e Teşekkür Mektubu

TEBAREN Başkanı ve Varlıq dergisinin baş editörü Dr. M. Rıza Heyet’in Bakü ve Karabağ ziyareti