Bakü’de “Küresel ve Bölgesel Çapta Güney Azerbaycan Meselesi” İsimli Yuvarlak Masa Toplantısı Gerçekleşti

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Başkenti Bakü’de “Küresel ve Bölgesel Çapta Güney Azerbaycan Meselesi” isimli yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Bükü’nün Topçubaşov Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bu toplantıya Topçubaşov Merkezi Başkanı Rusif Hüseynov, Başkan Yardımcısı Murad Muradov, Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Başkanı ve Varlıq Dergisi Genel Yayın Yönetmeni M. Rıza Heyet, Caliber Az haber sitesinin başyazarı Orhan Celilov, Soysal Araştırmalar Merkezi Başdanışmanı İlyas Hüseynov ve basın mensupları katılım sağladı.

Toplantıda konuşan Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Başkanı ve Varlıq Dergisi Genel Yayın Yönetmeni M. Rıza Heyet, Türkiye ve Azerbaycan cumhuriyetleri açısından Güney Azerbaycan meselesinin neyi ifade ettiğini, yakın gelecekte bölgede neler yaşanabileceğini ve bu süreçte Güney Azerbaycan Türklerinin nasıl bir rol oynayabileceğini, konumunun nasıl şekillenebileceğini değerlendirdi. Toplantıda ayrıca Güney Azerbaycan toplumunun yaşadığı en önemli siyasi, kültürel, toplumsal ve çevresel sorunları ele alındı. Toplantının sonuçları Azerbaycan’da 20’den fazla haber sitesinde yayınlandı.

İlginizi Çekebilir

20. Yüzyılın Başlarında Güney Azerbaycan’da Okulların Durumu- Dr. M. Rıza HEYET

Türk Kacar hanedanının yıkılmasından önceki yıla (1924) ait veriler; Güney Azerbaycan’da eğitim bütçesi, okulların durumu,