Kaşkay Türklerinin El Atası Esedullah Merdani Ankara’da Anıldı

Avrasya Yazarlar Birliği ve Varlıq dergisinin ortak düzenlediği toplantıda Kaşkay Türklerinin ünlü yazarı merhum Esedullah Merdani için 29 Ekim 2023 günü Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da anma toplantısı gerçekleşti.

Bu anma toplantısında Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi, Varlıq dergisi imtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü ve TEBAREN Başkanı Dr. M. Rıza Heyet ve Kaşkay Türklerinin aktivisti Ankara Üniversitesi doktora öğrencisi Emad Hazreti 29 Ekim Türkiye Cumhuriyet Bayramı’nı kutladıktan sonra Üstat Merdani’nin hayatı, İran’da Türk kültürü ve Türkçeye yaptığı eşsiz hizmetler ve Kaşkay Türklerinin Türk Dünyası ile gönül köprüsünün kurulmasında oynadığı rol hakkında konuşma yaptılar.

Hayatını Kaşkay Türklerinin dili ve kültürüne adayan Esedullah Merdani Rahimi 22 Ekim günü İran’ın Karzin kentinin yakınlarında bulunan Efzer köyünde dünyasını değişti ve 24 Ekim günü İran’ın Şiraz kentinin Dar’ul Rahme mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı. Esedullah Merdani Rahimi’den Kaşkay Türklerinin dil ve kültürüyle ilgili “Kaşkay Türkçesi Sözlüğü”, “Türk Dili Öğretimi”, “Kaşkay Türkçesinin Öğretimi”, “Kaşkay Türkleri Atasözleri”, “Kaşkay Türkçesinde Folklorik Şiirler” ve “Kaşkay Türkçesinde İsimler Sözlüğü” gibi çeşitli eserler İran’da yayınlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Dr. Rıza Heyet’ten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e Teşekkür Mektubu

TEBAREN Başkanı ve Varlıq dergisinin baş editörü Dr. M. Rıza Heyet’in Bakü ve Karabağ ziyareti