İstanbul Zeytinburnu’nda “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?” Paneli Düzenlendi

15 Temmuz Darbe Girişimi Somali, İran ve Türk konuşmacılar tarafından Zeytinburnu’nda düzenlenen “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?” isimli panelde anlatıldı.

Zeytinburnu Belediyesi, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin anlatıldığı “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?” isimli panel düzenledi. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panele, Yrd. Doç. Dr. Süleyman Elik, Dr. Nevzat Çelik, Babek Şahit, Ahmedei Cheıkgureı, moderatör olarak Prof. Dr. Ahmet Kavas ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panelde, 15 Temmuz’u Rusya, İran Fransa, Avrupa ve Somali’nin nasıl algıladığı ve yabancı basının olayları nasıl anlattığı konuşuldu. İran’ın en etkin olan televizyon kanalı İrib’in darbe girişimindeki yanlış haber politikaları da panelde tartışıldı. İran medyasının, Yenikapı Mitingi’ne sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyenlerin geldiği yönünde taraflı haberleri servis edilmesi eleştirildi.

Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Uzmanı Babek Şahit, “Orta Doğu’da olunması ve bazı meselelerin ihmal edilmesi ile ilgili konuşacağım. Darbe girişimi haberi sosyal medyada yayılınca ilk tepkiyi İran mevcut hükûmetinin Dışişleri Bakanı’ndan geldi. İran Millî Güvenlik Konseyi toplandı. İran-Türkiye sınırı kapatılarak çok sayıda askerî güç sınır bölgesine sevk edildi. İran’ın en etkili televizyon kanalı İRİB televizyonlarına katılan bütün analizciler, darbe girişimini ilk başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi kurgusu olarak lanse ettiler. İran’da oynamanın tek bir yolu var, kamuoyunu ikna etmek.” şeklinde konuşarak 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin İran’da nasıl yansıtıldığını anlattı.

İlginizi Çekebilir

Dr. Rıza Heyet’ten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e Teşekkür Mektubu

TEBAREN Başkanı ve Varlıq dergisinin baş editörü Dr. M. Rıza Heyet’in Bakü ve Karabağ ziyareti