İstanbul’da “15 Temmuz Gururumuz, Üsküdar’da ve Her Yerde” Etkinliği Gerçekleşti

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile Üsküdar Belediyesi iş birliğinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın ve yurt içinden/dışından konuşmacıların katılımı ile “15 Temmuz Gururumuz: Üsküdar’da ve Her Yerde” etkinliği Üsküdar Gençlik Merkezinde gerçekleşti.

Program İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman’ın açılış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. İhsan Karaman’ın konuşması ardından Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 15 Temmuz’un siyasi tarihe kazınan ve asla silinmeyecek bir zaman olduğunu belirterek, herkesin 15 Temmuz’a ilişkin bir düşüncesi olduğunu söyledi. Üsküdarlıların 15 Temmuz hakkındaki düşüncelerinin biraz daha farklı olduğunu anlatan Türkmen, “15 Temmuz’un merkezi ve kalbi Üsküdar olmuştur. En çetin çatışmalar, en kalleş tuzaklar Üsküdar’da kurulmaya çalışıldı. O hainler en ağır darbeyi yine Üsküdar’da almıştır. Bunu aziz milletimiz, şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde başardık.” dedi. Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ise 15 Temmuz’un bugüne kadar yaşanmış en hain kalkışma olduğunu dile getirerek, bunun tarihte eşi ve benzeri bulunmadığını söyledi. Etkinliği katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, “Bugün Türkiye 15 Temmuz öncesine göre çok daha güçlüdür. Milletimiz; siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunların halledilmesi konusunda tam bir mutabakat içindedir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da ifade ettiği gibi; terör örgütlerine karşı büyük bir taarruz başlatılmış savunma stratejisi terk edilmiştir. Millî güvenliğimize yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için gereği neyse o yapılacaktır. Güvenlik güçlerimiz o nedenle Başika’dadır. Cerablus operasyonunun amacı da budur. Hem kendi halkımızın hem de Suriyeli kardeşlerimizin güvenliği için oradayız.” diye konuştu.

Protokol konuşmaların ardından birinci oturum İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, Başbakanlık Başdanışmanı Hüseyin Besli, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Elik ve Star gazetesi genel yayın yönetmeni Nuh Albayrak’ın konuşmalarıyla yapıldı.

Bilecik Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ın başkanlığında yapılan ikinci oturumda Tebriz Araştırmaları Enstitüsü İran Uzmanı Babek Şahit, Somali Cumhurbaşkanı Danışmanı Ahmedei Cheikgurel, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Kemaloğlu ve Araştırmacı Yazar Dr. Nevzat Çelik 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yankılarını İran, Somali, Rusya ve Fransa’da değerlendirdiler.

İlginizi Çekebilir

Dr. Rıza Heyet’ten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e Teşekkür Mektubu

TEBAREN Başkanı ve Varlıq dergisinin baş editörü Dr. M. Rıza Heyet’in Bakü ve Karabağ ziyareti